Wolność zmartwychwstania – Wigilia Paschalna

A po tych wydarzeniach Bóg wystawił Abrahama na próbę. Rzekł do niego: «Abrahamie!» A gdy on odpowiedział: «Oto jestem» – powiedział: «Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jakie ci wskażę»(…) Rdz 22, 1-19

Zawsze gdy czytałam ten fragment czułam oburzenie na Boga. Nie w takiego Boga chciałam wierzyć. Jaki dobry Bóg wymaga od człowieka śmierci jego dziecka? Wyczekanego, jedynego… zabić dla posłuszeństwa. Co to za Bóg, który chce śmierci…?

abrahamisaac

Dzisiaj wiem, że to nie o Izaaka Bogu chodziło. Bóg chciał sprawdzić, czy Abraham jest wolny, czy stawia Boga na pierwszym miejscu, czy jest coś ważniejszego niż Bóg. Tu nie chodzi tylko o posłuszeństwo. Można robić to czego Bóg od nas chce ale z wielkim smutkiem, żalem, czasem wściekłością, bo wcale nam się to nie podoba. Ale żeby służyć Bogu z radością trzeba być wolnym. Wolnym od wszystkiego co mamy i kim jesteśmy. Bóg chciał wolności Abrahama. Dziś też chce od nas nie ofiary ale wolności.

Czasem będzie taki moment w życiu kiedy Bóg poprosi i o twojego Izaaka. Bóg poprosi cię, żebyś zabił to co jest dla ciebie bardzo ważne. Może twój czas, którego tak pilnujesz, żeby się nie marnował a czytanie Pisma Św. to takie marnowanie czasu; może twoją pozycję wśród ludzi, a przecież przyznając się do Boga się ośmieszysz się; może twój perfekcjonizm, który nie pozwala ci uwierzyć, że Bóg cię kocha szczególnie wtedy kiedy daleki jesteś od perfekcji. Może chce twoich talentów, żebyś zaśpiewał psalm na Mszy. Bóg chce żebyś to zabił dla Boga. Wtedy On się pojawi jak baranek i ofiaruje ci tysiąc razy więcej niż to co będzie leżeć na ołtarzu. Gdy Abraham oddał swojego syna Bóg nie tylko mu go nie odebrał, ale obiecał potomstwo liczniejsze niż gwiazdy. Bóg nigdy nie zabiera, on zawsze daje więcej. Bóg chce żebyś się uwolnił od wszystkiego co nie pozwala ci być w pełni szczęśliwym. Bóg chce żebyś zabił wszystko co ci Go przysłania. A w to miejsce ofiaruje ci więcej niż jesteś wstanie sobie wyobrazić.

Skąd ta pewność?

Bóg oszczędził Abrahamowi syna, a swojego oddał na śmierć. Bo On taki jest. Bóg nie chce naszej ofiary, bo Jezus złożył się w ofierze. Bóg dał nam wszystko żebyśmy my nie musieli mu nic oddawać. On chce naszej wolności od wszystkiego co nas tłamsi, przygniata, przeraża – bo jeśli coś kochasz za bardzo najbardziej boisz się to stracić. Jeśli to zabijesz – Bóg to wskrzesi. Nie bój się złożyć na ołtarzu tego, o co cię Bóg poprosi. On wie więcej, On wie do czego cię powołał i czego nie potrzebujesz, a co będzie ci potrzebne. On cię uwolni byś był silniejszy.

AB

Reklamy