Boże preferencje – Hipisiarstwo

Ikona św Mateusza autorstwa polskiego malarza

Dziś przepiękne święto św. Mateusza. Dzisiejsze czytania przypominają o powołaniu św. Mateusza, jednym z najbardziej znanych epizodów z Ewangelii. Ja natomiast uwielbiam jeden mały fragmencik tego czytania: „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary„.

Przez wiele lat zupełnie nie rozumiałem tego fragmentu Ewangelii, nigdy do mnie nie docierało co on może znaczyć. Była to tylko pusta zbitka słów, aż nagle z zaskoczenia przyszło oświecenie. Fragment ten jest cytatem z Septuaginty z księgi Ozeasza 6,6 z części rozdziału, który mówi o pozornym nawróceniu Izraela. Bóg, wyraźnie zirytowany pozornymi powrotami swojego narodu, które określa jako „chmury o świtaniu albo o rosę, która prędko znika”, mówi mocno i wyraźnie jakie są jego preferencje – „Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń„.
Co za cudowne, uspokajające i zachwycające słowa. Drogi czytelniku! Bóg nie potrzebuje, co więcej, nie chce twoich wysiłków, wyrzeczeń, stawania na głowie, on chce twojego serca. Złap kontakt z sobą, zatroszcz się o siebie, aż odkryjesz miłość, miłosierdzie. Przytul bliźniego, rodzinę, tego kogo kochasz, bądź dobry. Nie ważne czy wolisz taką, czy inną liturgię, czy masz takie czy inne zwyczaje i wyrzeczenia. Czyń to wszystko z miłości, nie oceniaj, kochaj.

Daje nam to też obraz Boga – to istota zdefiniowana przez Istnienie i przez Miłowanie. W niebie chwalenie Boga nie będzie polegać na ciągłej Mszy św., prawdopodobnie będzie to polegać na życiu pełnią życia, cieszeniu się światem i relacjami, więziami z innymi zbawionymi, na poznawaniu Boga, nie na całopaleniach.
Tak więc jeśli czujesz się zgnębiony i zmęczony, jeśli czujesz się wykorzystany przez innych i czujesz, że ofiarujesz z siebie wszystko, a niewdzięczny świat nie oddaje ci tego co chciałbyś dostać, pamiętaj – porzuć tę zasmucającą ofiarę, ważniejsza jest miłość. Oczywiście, prawdziwa, zdrowa, pogodna Miłość, przyniesie też ofiarę, ale możesz tego nawet nie zauważyć.

BÓG JEST HIPISEM ;)

Reklamy